Skupina obratlovců zastoupená na území města koncem 20. století 12 druhy (65 % druhů v České republice).
Nejpočetnější populace žijí v oblasti Vrbenských rybníků, bývalého vojenského cvičiště ve Čtyřech Dvorech a soustavy rybníků u Zavadilky. Hojné jsou rosnička zelená a kuňka obecná, v menším množství byly na Vávrovském rybníku a Černiši zjištěny ropucha obecná a ropucha zelená, na Lišovském rybníku a Novém Vrbenském rybníku skokan zelený. V tůních čtyřdvorského cvičiště žijí vzácné a kriticky ohrožené druhy obojživelníků blatnice skvrnitá a čolek velký, v olšině jižně od Černiše se rozmnožují skokani štíhlí a skokani ostronosí. V mokřadních plochách Tůně U Špačků se vyskytuje 7 druhů obojživelníků, u Vrbenské tůně 8 druhů. Do zastavěných částí města proniká ropucha zelená a rosnička zelená, které se rozmnožují v drobných tůních a kalužích na ruderalizovaných plochách a staveništích, mj. na sídlišti Máj. Početné populace obojživelníků zanikly v důsledku stavebních úprav rybníka Bagr ve Stromovce, ohrožení představuje i zarůstání menších vodních ploch vegetací. Naopak příznivý dopad mělo napuštění Lišovského, Vávrovského a Mladohaklovského rybníku 1996.
AUTOR:
RNDr. Jiří Pykal
EDROVÁ, Lenka. Příspěvek k rozšíření rodu Bufo na Českobudějovicku. České Budějovice, 1996. Bakalářská práce. Jihočeská univerzita, Biologická fakulta.
FRÁŇOVÁ, Irena. Výskyt a biotopové preference vybraných druhů obojživelníků na bývalém tankovém cvičišti v Českých Budějovicích. České Budějovice, 1996. Bakalářská práce. Jihočeská univerzita, Biologická fakulta.
VLČEK, Miroslav. Inventarizační průzkum obratlovců některých chráněných území okresu České Budějovice. Rukopis, 1989, 16 s., dep. AOPK ČR, České Budějovice.